PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4812}
6,9 80 130
ocen
6,9 10 1 80130
6,7 19
ocen krytyków
Cześć Tereska
powrót do forum filmu Cześć Tereska

Zobaczyłam "Tereske" dopiero dzisiaj i - po pierwsze, o dziwo, jestem mniej zdołowana niż się spodziewałam. Dziwne moze, ale dla mnie w tym filmie jest jakaś nadzieja - bo jest wyraźnie pokazane, że Teresce można by pomóc, że w niej jest wrażliwość i ciepło, a jej największym problemem jest to, że znalazła niewłaściwy autorytet. Że zaimponowała jej Renata. I właśnie rozczarowanie Renatą, odkrycie kradzieży, zdrady przez najbliższą przyjaciółkę i przewodniczkę życiową doprowadza ją do rozpaczy - miałam wrażenie, że w większym stopniu niż gwałt. Bo ten gwałt jest też konsekwencją "przyjaźni" z Renatą, Renata jest również pośrednio temu winna.

Poza tym przez cały czas nie byłam w stanie pozbyć się skojarzeń z "Panną Nikt" (książką i filmem) - to jest podobna historia, tylko zrobiona w sposób bardziej realistyczny. Ale na dobrą sprawę i tu, i tu chodzi o zagubioną dziewczynę, która bezkrytycznie przyjmuje autorytet osób, które jej imponują.

A jeśli chodzi o komentarze, to najbardziej dziwi mnie podkreślanie, jak bardzo "polski" jest ten film - podczas gdy dla mnie on jest niezwykle uniwersalny. My mamy blokowiska, inni mają slumsy, barrios czy favelas. I taka historia mogła się zdarzyć wszędzie. Wielkie brawa dla reżysera za to, że tak rewelacyjnie ją opowiedział. Cisza i bezruch na dosc pelnej sali po skończonym seansie były niesamowite, moim zdaniem taka reakcja - dosc powszechna, sądząc z postów - najdobitniej swiadczy o klasie tego filmu, o jego prawdziwosci.

ocenił(a) film na 10
Roxana

"Czy to już ?"
Pewnie Tobie i Twoim towarzyszom z sali kinowej również podobało się zakończenie... "Czy to już ?". Wszystko świadczy o tym, iż filmik jest po prostu genialny... A pozostawienie niedomówienia - cud. Oglądałem go ze znajomymi na dvd i po zakończeniu zastanawialiśmy się, co mogłoby być dalej. I o to chodziło, bo na innym filmie działalibyśmy metodą: obejrzyj, zapamiętaj tytuł, zapomnij treść. Kawał dobrej roboty !

matbor

Zakończenie
Co do otwartego zakończenia, to ja miałam nawet wątpliwości, czy ona tego Edka rzeczywisćie zabiła (tak było w wielu recenzjach, które czytałam). Skatowała na pewno, może nawet chciała zabić (o ile w takim stanie można coś racjonalnie chcieć lub nie chcieć), ale... nic tu nie jest na pewno.

Trzymam kciuki za to, żeby polskie kino rozwijało się w kierunku Długu i Tereski, a może i przyjdzie czas na dobrze zrobiony lżejszy film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones